Řez okrasných stromů
Řez okrasných stromů patří mezi nejzákladnější péči o ně, jak u nejmladších jedinců, tak u starých úctyhodných velikánů. Každý strom potřebuje specifický řez, který je „ušitý“ přímo jemu na míru. Podle časového hlediska i požadované funkce stromu je dělíme na řezy zakládací, udržovací, speciální a likvidační.
- Zakládací řez se provádí při zapěstování mladých stromků. U tohoto typu řezu je prvořadým cílem správné založení koruny v požadované velikosti. Nejčastěji to znamená výšku nasazení kosterních větví nad zemí a rozložení větví v koruně. Při výsadbě nebo přesadbě stromu na trvalé stanoviště je nezbytné pomocí tohoto řezu srovnat nadzemní a kořenovou část stromku. Součástí těchto řezů je provádění výchovného řezu u mladých stromů. Používá se i u znovu zapěstování koruny poškozeného nebo zredukovaného stromu. Správné provedení tohoto typu řezu je nezbytné pro bezproblémové fungování stromu na trvalém stanovišti!
- Udržovací řez patří mezi nejčastější typ řezu při ošetřování stromů. U nich rozlišujeme:
- zdravotní řez patří mezi nejpoužívanější. Při tomto typu řezu odstraňujeme či zkracujeme suché, mechanicky poškozené či jinak provozně nebezpečné větve; také odumírající nebo napadené chorobami a škůdci; navzájem se křížící, zahušťující a nevhodně postavené; tlakové větvení; a pahýly, výmladky a větve se sníženou vitalitou.
- bezpečnostní řez vychází ze zdravotního řezu - je jeho minimální variantou. Tento řez je účelově založený na splnění požadavků provozní bezpečnosti stromu. U něj odstraňujeme větve suché (nad 5cm), mechanicky poškozené, nalomené či zlomené, či větve bezprostředně hrozící svým pádem.
- redukční řez a jeho varianty používáme tam, kde je třeba z nějakých důvodů (převážně bezpečnostních) redukovat korunu. Při tomto typu řezu obvodově korunu zmenšíme. Po tomto zákroku je nezbytné v pravidelném intervalu řez opakovat. Pro všechny typy udržovacích řezu je nejvhodnějším obdobím pro řez první polovina vegetace (duben-červen). Ovšem podle podmínek lze provést řez kdykoliv.
- Speciální řez se používá tam, kde je třeba znovu založit korunu. Mezi speciální řezy patří:
- Rekonstrukční řez se používá tam, kde je potřeba založit po silném jednorázovém šoku (na ráz odumře listový aparát a zregeneruje tvorbou nových sekundárních výhonů - vlků) novou korunu. Takovýto řez provádíme opakovaně po dobu několika let, než se zapěstuje stabilní koruna.
- Řez hlavový a řez na čípek je vhodný pouze u některých druhů taxonů a za podmínky pravidelného každoročního řezu případně řezu jednou za dva roky (odstraňujeme jedno až dvouleté (u hlavového řezu) výhony). Tímto řezem každoročně obnovujeme korunu.
- ,,Přírodě blízký‘‘ řez můžeme použít na velmi starých a hodnotných stromech. Jedná se o typ řezu, který napodobuje přirozené odumírání stromu, kde silnější suché zredukované větve ponecháváme v koruně. Při tomto typu řezu je nezbytné, aby strom zůstal staticky stabilní.
- Likvidační řez je v podstatě kácení. Cílem kácení je odstranit z pozemku strom většinou z pěstebních, fytopatologických, bezpečnostních nebo kompozičních důvodů. Pokud je to jen trochu možné, měl by se po skáceném stromě vysadit nový.
Všechny tyto řezy a zejména kácení je vysoce specializovaná činnost, jedná se převážně o výškové práce, na které je potřeba odbornost a speciální vybavení. Péči o vzrostlé stromy zajišťují profesionální arboristé.
Řez vrby tzv. 'na hlavu'
Před řezem vrby
———
Těsně po řezu vrby
———
Již uklizené větve po řezu vrby
———
———
Záznamy: 1 - 3 ze 3