Řez keřů
Řez keřů je vysoce specifická činnost, neboť každý keř má své odlišné nároky na řez. Jinak se řežou keře kvetoucí na jaře a jinak keře kvetoucí v létě. Také keře kvetoucí na letorostech vyžadují jiný řez než keře kvetoucí na dvou a víceletých výhonech.
Speciální kapitolou je řez živých plotů a stěn. Způsob a četnost řezu živého plotu závisí na použitém rostlinném druhu, na výšce plotu, na tvaru do kterého je dřevina tvarována i na tom kde se živý plot nachází. Jinak se bude řezat tújový plot, jinak plot z ptačího zobu na sídlišti a jinak plůtek z buxusu v zámecké zahradě.
Mezi keře patří i popínavé dřeviny. I u těchto keřů je jistá druhová odlišnost, kterou je při řezu potřeba respektovat. Některé jsou na řez náročnější (vistárie, plamének, popínavé růže,…), jiné jsou méně náročné (loubinec, břečťan,…).
Specifikou v řezu jsou ovocné keře. Nejčastěji se jedná o keřové a stromkové rybízy a angrešty, maliny, ostružiny, malinoostružiny a velkoplodé borůvky (tzv. kanadské borůvky). Mezi méně časté ovocné keře patří josta, zimolez kamčatský (kamčatská borůvka), dřín, aronie (černoplodý jeřáb), mišpule a další. Řez vinné révy a aktinidií (kiwi) má rovněž své zákonitosti řezu, které je třeba respektovat.
Ukázky řezu keřů
Stromek červeného rybízu - před řezem
———
Stromek červeného rybízu - po řezu
———
Kěř černého rybízu - po řezu
———
———
Záznamy: 1 - 3 ze 3