Řez keřů

Řez keřů je vysoce specifická činnost, neboť každý keř má své odlišné nároky na řez. Jinak se řežou keře kvetoucí na jaře a jinak keře kvetoucí v létě. Také keře kvetoucí na letorostech vyžadují jiný řez než keře kvetoucí na dvou a víceletých výhonech.

Speciální kapitolou je řez živých plotů a stěn. Způsob a četnost řezu živého plotu závisí na použitém rostlinném druhu, na výšce plotu, na tvaru do kterého je dřevina tvarována i na tom kde se živý plot nachází. Jinak se bude řezat tújový plot, jinak plot z ptačího zobu na sídlišti a jinak plůtek z buxusu v zámecké zahradě.

Mezi keře patří i popínavé dřeviny. I u těchto keřů je jistá druhová odlišnost, kterou je při řezu potřeba respektovat. Některé jsou na řez náročnější (vistárie, plamének, popínavé růže,…), jiné jsou méně náročné (loubinec, břečťan,…).

Specifikou v řezu jsou ovocné keře. Nejčastěji se jedná o keřové a stromkové rybízy a angrešty, maliny, ostružiny, malinoostružiny a velkoplodé borůvky (tzv. kanadské borůvky). Mezi méně časté ovocné keře patří josta, zimolez kamčatský (kamčatská borůvka), dřín, aronie (černoplodý jeřáb), mišpule a další. Řez vinné révy a aktinidií (kiwi) má rovněž své zákonitosti řezu, které je třeba respektovat.

 

Ukázky řezu keřů

/album/ukazky-rezu-keru/stromkovy-rybiz-pred-rezem-jpg/ Stromek červeného rybízu - před řezem /album/ukazky-rezu-keru/stromkovy-rybiz-po-rezu-jpg/ Stromek červeného rybízu - po řezu /album/ukazky-rezu-keru/cerny-rybiz-po-rezu-jpg/ Kěř černého rybízu - po řezu