ZAHRADNICKÉ PRÁCE V SRPNU

01.08.2013 11:11

Během srpna provádíme:

  • sklizeň meruňek, broskvoní a začínáme se sklizní slivoní. Dále můžeme sklízet letní odrůdy jabloní Průsvitné letní, Discavery, Julia, Hana nebo Lena a koncem měsíce James Grive. U hrušní sklízíme Clappovu, Červencovou, Radanu nebo Williamsovou či Isoldu.
  • bezpečnostní nebo zdravotní řez ořešáků. Při vlastním řezu vyčístíme korunu od suchých, požkozených nebo rizikových větví. V žádném případě se nesnažíme omezit řezem obvodové částí koruny, neboť v této části koruny je většina asimilační plochy stromu. Zásadně neprovádíme radikální zkracování koruny nebo "zmlazování". Vznikly by veké rány, které by se špatně hojily. Ostatní řezné rány můžeme, ale nemusíme zamazávat stromovým balzámem či podobnou látkou. Rozhodující však je, provést správný řez na správném místě ve vhodnou dobu. Jestliže jsme toto provedli, pak není třeba zamazávat. Silnější rány je vhodné ještě začitit žabkou nebo jiným ostrým nožem to proto, aby se dělivé pletivou nezasychalo a mohlo tvořit kalus (hojivé pletivo).
  • udržovací (základní) řez peckovin, pokud jsme již neprovedli při sklizni. V tuto dobu ještě můžeme řezat třešně, višně, meruňkya slivoně.
  • S větším řezem broskvoně raději počkáme na období květu.  V této době lze skrátit letorosty, které již mají diferencované květní pupeny.
  • Při sklizni nebo po sklizni provedene průklest keřů a stromků rybízu a angreštu.
  • přeroubování nebo očkování ovocných stromů. Podle množství mízy volíme metodu stěpování. U očkování buď forkertovo a nebo do T-řezu. U přeroubování volíme podle tlouštky větve roubování za kůru nebo Tittelův způsob. U tenčích větví nebo při přeroubování stromku buď obyčejnou nebo anglickou kopulaci, případně roubovaní na kozí nožku.
  • podpírání větví s plody, aby se větve případně mladé stromky nerozlámali. Podpíráme hlavně stromy, které mají křehké dřevo a to hlavně meruňky a slivoně.
  • vysázení nových sazenic jahodníků bezvirozní uznanou sadbou.
  • letní doplňkový řez jádrovin. Při tomto řeu odstraňujeme letorosty, které zaušťují korunu. Dostane se více světla do koruny a plody budou lépe vybarvenější a bude se do nich ukládat více cukrů. S většími řezem raději počkáme na zimní nebo předjarní období bez listí.
Zpět