Zahradnické práce v březnu

27.02.2017 18:42

Předposlední únorový den byl abnormálně teplý, takový jarní. Březnu ještě může přijít sníh, tak jako loni.V březnu se zaměříme na:

  1. zimní řez jádrovin zejména jabloní a hrušní. Pokud hodláme odstaňovat silnější větve nebo zmlazovat přestárlé stromu, tak bez problémů můžeme. Také můžeme "připravit" strom na pozdější přeroubování.
  2. řez vinné révy, rybízu, angreštu a dalších příbuzných bobulovin. Začátkem března je již nejpozdější doba, neboť velmi brzy raší. Při řezu angreštu nezapomínáme odstraňovat napadené jednoleté výhony padlím.
  3. přeroubovaní stromů vhodnou a požadovanou odrůdou. S roubování ale raději ještě počkáme na konec měsíce. V tomto období je vhodné přeroubovat jádroviny, zejména jabloně a hrušně. V období květu i peckoviny.
  4. kácení stromů pěstebních, výchovných, provozně bezpečnostních či estetických důvodů. Jestliže chceme kácet již vzrostlé stromy, bude nejspíše potřeba zažádat o povolení ke kácení na příslušném odboru životního prostředí místního úřadu. Březen je poslední měsíc, kdy je legislativně povoleno kácet stromy.
  5. výsadbu nových stromků a keřů, které jsme na podzim založili do záhonů nebo na zakládku. Vždy při vlastní výsadbě kontrolujeme výšku zasazení stromků. Místo štěpování by mělo být cca 5cm nad povrchem půdy (u stromků štěpovaných na podnoži nad zemí). Po výsadbě vydatně zalijeme.
  6. ochranu kmenů před sluncem natíráním nebo chráněním prknem, lepenkou či podobnám materiálem.  Na jižní straně hrozí běhěm dne prohřátí pletich kmene a při nočním poklesu teplot jejich zamrznutí. Následné popráskání kůry stromu či kmene může mít pro stromky fatální důsledky.
  7. řez a zmlazování okrasných keřů. Ovšem si musíme dát pozor, abychom správně rozlišili, kterou dřevinu je v této době vhodné řezat. Dřeviny na jaře kvetoucí řežeme raději až po jejím odkvětu (jinak přijdeme o jejich krásné kvetení). Dřeviny v létě kvetoucí řežemě v tomto období.
Zpět